Tisztelt Hölgyeim és Uraim, akik érdeklődnek a felnőttkori veleszületett szívhibák iránt!
A szívsebészet egy fiatal tudományág, de hihetetlen, milyen fejlődésen ment keresztül az 1950-es évek óta napjainkig, amíg az első zárt műtéttől eljutottunk addig, hogy a szívátültetés, műszívbeültetés „rutin” műtéti beavatkozásnak számít.
A szívhibákat már újszülött korban kitűnő eredménnyel lehet korrigálni, az addig halálra ítélt csecsemők napjainkban megérik a felnőtt életkort, az eddig nem ismert, újdonságot jelentő problémák megjelenésével (életminőség, életvitel, reoperacio szükségessége/lehetősége, stb.), ezzel újabb kihívásokat jelentve a kardiológusoknak, szívsebészeknek. Ahhoz, hogy ez a csodálatos fejlődés bekövetkezhessen, számtalan kitűnő, zseniális szívsebész (Blalock, Kirklin, Baratt-Boys, Castaneda, Ross, Senning, Mustard, Rastelli, Bailay és még sokan mások) szentelte erre küzdelmes életét. A nagyon nehéz körülmények ellenére a magyar szívsebészek igyekeztek lépést tartani e külföldi centrumok munkájával.
Jelenleg 8 szívsebészeti centrum működik hazánkban, de csak 1 olyan centrum van, mely megalakulása óta folyamatosan dolgozik és ellátja a rábízott területről az összes szívbeteg sebészi kezelését koraszülött (400gr) kortól felnőtt korig, legyen az veleszületett vagy szerzett szívbetegség. A többi centrum működése során megszűnt, átalakult, újra indult.
A Szegedi Tudományegyetemen a szívsebészet 1950-ben indult el prof. dr. Kovács Gábor vezetésével, és napjainkban tanítványai az Ő szellemében folytatják munkájukat és felelnek meg a kor kihívásainak. Jelenleg ez az egyetlen olyan szívsebészeti osztály, ahol minden rászorúló szívbeteg sebészi ellátása megtörténik (még akut szívátültetés is történt) csecsemő-, gyermek- és felnőttkorban.
Arról, hogy ez hogyan alakulhatott így ki, kérem nézzék meg az iskolaalaptó prof. dr. Kovács Gáborral készült beszélgetés videóját.
Dr. Hartyánszky István
szívsebész, egyetemi tanár