16. fórum

Dr. Simon György-díj átadása

Alapítványunk és a Semmelweis Egyetem Felnőttkorú Veleszületett Szívhibák Munkacsoportja szervezésében 2024. június 28-án tartotta meg 16. fórumát a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján.

A hagyományokhoz híven dr. Simon György életmunkájának megemlékezésével nyitottuk meg Fórumunkat. Feleségének, Simon Györgyné dr. Szerdahelyi Évának adománya ad lehetőséget, hogy immáron harmadszorra jutalmazzuk azon orvoskollégák kiemelkedő munkáját, akik szívbetegségben szenvedő gyermekek, vagy felnőtté vált, ilyen betegségben szenvedők kezelésével, nyomon követésével, rehabilitációjával foglalkoznak. Idén a dr. Simon György-díjat Prof. dr. Katona Márta gyermekkardiológus és dr. Tóth Attila radiológus kapta meg, kiknek kiemelkedő életmunkája is ismertetésre került.

A fórum további részében számos érdekes előadás következett. Elsőként dr. Kuthi Luca mutatta be a Semmelweis ACHD munkacsoport tevékenységét, megismerhettük a tagokat és a számos külföldi kapcsolataikat. A munkacsoport tagjai nemzetközi kongresszusokon is nagy sikerrel mutatták be elért eredményeiket. Folytatásként számos különleges eset került ismertetésre. Dr. Hajas Ágota két Ebstein-anomáliás betegutat mutatott be. Az egyik esetben egy tricuspidalis valve invalve implantációval elkerülhetővé vált a nyitott szívműtét, a másik esetben az olasz kollégák segítségével, Milánóban került sor a core rekontstrukciós műtétre, mivel hazánkban még ilyen műtétet nem végeznek. Dr. Rácz Gergely egy sikeres transzkatéteres pulmonális billentyű beültetésről számolt be egy Fallot-tetralógiás 27 éves női betegnél, kinél fontos tényező volt, hogy gyermekvállalás lehetősége is biztosítható legyen a későbbiekben. Dr. Havasi Kálmán az ACHD-s betegek után követésének fontosságára hívta fel a figyelmet, mivel késői szövődményként leggyakrabban arritmiák, endocarditis, szívelégtelenség vagy pulmonális hypertonia alakulhat ki. Az után követés kiemelkedő szerepét, egy Fallot-pentalógiás eset alapján is bemutatta. Prof. dr. Hartyánszky István az Európai Gyermekkardiológiai Társaság nemzetközi kongresszusán szerzett tapasztalatainak megosztásával kezdte előadását, majd a sebészeti kihívásokat ismerhették meg a jelenlévők több eset kapcsán. Utolsó előadóként dr. Assabiny Alexandra a pszihoszociális támogatás szükségességéről tartottelőadást, kezdeményezésével elkezdődött a pszihoinformált kardiológusi hozzáférhetőség kialakítása a Semmelweis klinikán. Ennek a hírnek nagyon pozitív fogadtatása volt a jelenlévő betegek által, mert nagy szükségét érzik, hogy e területen is segítséget kapjanak.

Az előadások végeztével kötetlen beszélgetések alakultak ki az orvoskollégák és a betegek között, valamint nagy örömmel számoltak be a betegtársak az elmúlt egy év élményiről egymásnak és orvosaiknak.

Köszönettel tartozunk dr. Merkely Béla professzor úrnak, a Semmelweis Egyetem Kardiovaszkuláris Központ igazgatójának, aki helyet biztosított az eseménynek, dr. Simon Györgyné dr. Szerdahelyi Évának a felajánlott adományért, ami lehetőséget teremtett a dr. Simon György díj megalapításához. Köszönjük az orvosoknak a kiváló, magas szintű előadásaikat.

A fórumon elhangzott előadások:

  • Dr. Viczián Magdolna: Dr. Simon György-díj átadása és emlékelőadás

  • Dr. Nagy Anikó: Beszámoló a Semmelweis ACHD Munkacsoport és a Nemzetközi Munkacsoportok
    együttműködéséről

  • Dr. Kuthi Luca, dr. Liptai Csilla: Semmelweis Egyetem Szív és Érgyógyászati Klinikán vizsgált/gondozott ACHD betegek;
    Az első adatbázistól napjainkig

  • Dr. Hajas Ágota, dr. Tóth Attila, dr. Molnár Levente: Diagnosztikai kihívások; Mit nyújt az echo/MRI/CT/Katéterezés a diagnosztikai
    stratégiában?

  • Dr. Rácz Gergő: Multimodalitás jelentősége ACDH-s betegek kivizsgálásában - esetbemutatás

  • Dr. Havasi Kálmán: Hosszú távú prognózis komplex ACHD-s betegekben- diagnózistól a HTX-ig

  • Prof. dr. Hartyánszky István: Sebészeti kihívások időskorú ACHD-s betegek redo műtétjeiben

  • Dr. Assabiny Alexandra: Pszihoszociális támogatás szükségessége; Pszihoinformált kardiológusi hozzáférhetőség
    kialakulása a SE-Szív és Érgyógyászati klinikán

Támogatóink:

         

© 2023 Felnőttkorú Veleszületett Szívbetegek Alapítványa